1874-ban kezdődött meg a katonai élet a városban, az első laktanya épület a városban jelenleg is áll. 1905-ben kezdtek el építeni egy újabb laktanyát, amely negyven évig volt a magyar katonáké, később pedig, a világháború után szovjetek volt itt egy. A magyar katonákat végül, a városon kívül 1951-ben épült Törteli úti laktanyában "szállásolták el". Ide költözött be az első alakulat.
A TERÜLET KUTYÁVAL ŐRZÖTT!
Az első alakulat ami itt szolgált az a 30. Áttörő Tüzérhadosztály volt, a tüzérség tizenöt éven keresztül egyeduralkodó volt Cegléden, 1966-ban költözött ide végül más fegyvernem is.
A Tüzérhadosztály végül MH 10. Dózsa György Tüzérdandár néven fejezte be a pályafutását, a laktanya bezárásának idején.
A másik befolyásoló katonai egység a laktanyának a MH 66. Puskás Tivadar híradózászlóalj volt. A zászlóalj 1966. október 29-én alakult meg Cegléden, 66. Önálló híradózászlóalj néven. A zászlóaljnak a feladata volt, a Cegléd helyőrségben lévő 3. Gépesített Hadtest híradásának biztosítása béke és természetesen ha kellett akkor háborús viszonyok között is. Ugyanis a Hadtestnek fontos volt az alárendelt csapatok közötti gyors kommunikáció.
Röviden a 3. Hadtest legfontosabb alárendelt csapatai így néztek ki:
3. gépesített hadtest:
4. gépesített lövész hadosztály (Gyöngyös)
35. harckocsi ezred, Verpelét
15. gépesített lövész hadosztály (Nyíregyháza)
44. harckocsi ezred, Abasár
A tüzérdandár, D20-as tarackokkal volt felfegyverezve.
1990-ben az akkori Honvédelmi Miniszter rendeletében a híradózászlóalj felvette a Puskás Tivadar nevet. 1991-ben az alakulatot, a színtén Cegléden diszlokáló MH 3. Rendészeti Komendánszászlóaljjal összeolvadt, és így a két szervezetből megalakult a 66. Puskás Tivadar Vezetésbiztosító Zászlóalj. 2000 végétől a szervezkedési intézkedéseknek folytán, megkezdődött a zászlóalj felszámolása, ezzel együtt a Ceglédi laktanya is fokozottan kezdett "eltűnni", a történelem végül 2001. június 30-án érte utol, ekkor végleg bezárták a laktanyát. Élt 50 évet és ezzel Cegléd megszűnt mint katonaváros.

























A bejegyzés trackback címe: