Az RF Phantom II, a McDonnell Douglas F-4 Phantom II egyik alváltozata, mely először 1960-ban került az amerikai légierőhöz. Ez a fajta géptípus, az R vagyis a reconnaissance (felderítő) változat, mely elsőként az amerikai tengerészgyalogságnál szolgált, RF-4B néven, az 1960-es évek elején.
A fotó felderítő változat, teljesen megegyezett a haditengerészet RF-4C alváltozatával, de ez utóbbi nagyobb orr részel volt ellátva. Ennek persze logikus része, hogy az orr részben elhelyezett 3 szekcióban voltak elhelyezve a kamerák, melyek különböző irányba néztek. Akkori időkben persze a műholdak még nem voltak ennyire kifinomultak, tehát eme felderítő gépek bevetése mindennapos volt.
A géptípust könnyen fellelhetett ismerni a különös orr részéről, az alsó kiugró részben voltak a kamerák.
- Az I. szekcióban volt az előre néző KS-87 kamera.
- A II. szekcióban voltak az alacsony megközelítésre beállított, szintén KA-87 kamera.
- A III. szekcióban pedig a KA-55 nagy magasságú kamerák. Ebben a hátsó szekcióban szintén lehetett hordani a nagyobb felbontású KS-91 vagy KS-127A kamerát.
Az évek során a gépek kiválóan teljesítettek, első bevetésüket természetesen már Vietnámban teljesítették, 1965-től a bevetések utáni károk felderítését kellet végrehajtaniuk, ami persze rendkívül veszélyes volt. A háború végére, 761 db Phantomot vesztett el a Légierő, a Tengerészgyalogság és a Haditengerészet, ezekből kb. 83 db volt a felderítő változat.
1990-re a Tengerészgyalogságnál a felderítő Phantomokat már kivonták, amit 2 évvel korábban elkezdtek. Ennek persze rengeteg negatív kritikája lett, hiszen az Öböl háborúra ezek a gépek nem tudtak kellően besegíteni, de a 192. felderítő század a Nemzeti Gárdától áttelepült Bahreinbe, ahonnan többször is veszélyes, alacsony áthúzásokkal biztosították a felderítést. A 192-ek végül 4 háborút végig harcolva Phantommal 1994-ben vonták ki a típust.
Az RF-4E a fent említett Phantomok export változata volt. Ezek természetesen többször is kívánság szerint fegyverzettel is el lehettek látva.
- Ebből a változatból a Luftwaffe 1971-ben 88 db-ot vett, melyek végül 1994-ben lettek kivonva a szolgálatból.A Hellén légierő 1990-es évek elején vásárolt, a már szolgálatból kivont Phantomot, melyekből ma is üzemben tart 18 db-ot.
- Az Iráni légierő még a Sah idején a 60-es évek vége fele kapott 37 db felderítő Phantomot, ebből ma már durván 20 db szolgál.
- Izrael, 1969-ben kapott felderítő Phantomokat, ezeket 2004-ben a többi F-4-el együtt kivonták.
- 26 db RF változat került az Önvédelmi Japán Légierőhöz, ezek már nem szolgálják a felkelő nap országát. Ezt a feladatot már az F-15-ök vették át. 14 db RF-4EJ készült különleges rendelésre a Japánoknak.
- A Spanyolok 1989-ben kaptam RF változatokat, ezek 2002-ben lettek kivonva.
- Törökország, 1992-1994 között a Luftwaffe állományából kivont Phantomokat vette át, összesen 32 db-ot. Idén 2012 nyarán a Szír légvédelem lőtte le az egyik gépet felderítés közben a közös határszakaszon.
Görögország légierő 1991-ben vonta ki 34 év után az öreg RF-84F gépeket.Nemsokkal később 1992 novemberében érkezett meg az első RF-4E, a 348. Felderítő Századhoz, Larisszába. Még a mai világban is nagyon kevés azon ország amelyik képes friss és pontos műholdfelvételeket készíteni, éppen ezért a taktikai fotófelderítést nem befolyásolja az időjárás, a különböző földrajzi adottságok sem zavarják, sőt sokszor még nagyobb kép felbontást is tud biztosítani. Természetesen áruk is igen kelendővé teszik ezeket a matuzsálemeket.
1978-ban kapta meg a Görög légierő ez első RF gépeket,korábban már megérkeztem 1974-ben az F-4E vadász változatok, 1979-ig kiképzéseken vettek részt. A felderítő változatokat végül 1987-ben összevonták a 348. Felderítő Századba, előtte külön néven voltak.
Larissza, a 110. Ezred bázisa, itt van a 348. Felderítő Század "otthona" is.
Közelebbről nézve kitünően látszanak az RF-4E Phantomok a kutyanyelveken.
Az öreg RF-84F egymás mellett futott sokáig a Phantomok mellett, kivonásukig több mint 80 ezer órát repültek, a szintén felderítő RF-5 és RF-104 gépek számának csökkenése miatt, 27 db ex-Luftwaffe Phantomot vásárolt a pótlásra,igaz ezek közül csak 20-at üzemeltek be.
Az évek során nemcsak katonai céllal alkalmazták a gépeket, de gyakran civil használatuk is volt, pl. benne foglalt olyan repülés mint erdei tüzek felderítése, de egy-egy alkalommal légi fotókat készítettek ókori műemlékekről a Kulturális minisztériumnak.
A különböző modern technikai hiányosságok ellenére, valamint a levegő-levegő képesség hiányát, az RF-4E gépek a mai napig kiváló taktikai felderítők.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.