Az alakulat 1955-ben jött létre Budapesten, majd nem sokkal később az állomány feltöltése és a technikai eszközök átvétele után vasúton ment le az alakulat a laktanya helyére. A laktanya épületei még nem készültek el, ezért sátrakban helyezték el az állományt, majd 1956-ban tudták átvenni a kész épületeket ás a lakásokat. A sorállomány albérletben is el volt helyezve. Kezdetben P-20 és P-8 lokátor forgott.
A kapu és őrszoba.
Elhelyezési és üzemanyag raktár. Mögötte a P-13 dombja volt.
1961-ben volt a technikai eszközökben változás, P-10, majd P-12 és P-15 rádiólokátorok lettek rendszeresítve. A 70-es évekig nagyobb fejlődés nem volt a laktanya életében, de a község szerves részévé lett az idők során. 1972-ben a településen egy társadalmi klub jött létre mely a helyi kultúra színfoltja lett. 1974-ben egy nyolclakásos épületet emeltek a klub mellett, ezzel emelve az életkörülményeket. 1975-ben jött a P-13 lokátor mely nagyban növelte a század képességeit.
1980-as években rendszeresítették a P-37 és az SZT-68U lokátort. Utóbbi már 3D-s volt. Ezekben az években tovább bővítették a laktanyát és az életkörülményeket is, ezzel is segítve a sorállományt. 1991-ben a Jugoszláv válság miatt az alakulat egy része kitelepült Szentára majd Berzence határába. 1992 júliusáig volt a kitelepülés majd lassan megkezdődött az alakulat leépülése. 1996-ban látni lehetett, hogy nem sok van már hátra, végül 1997 márciusában törölték a 2. századot a hadrendből, majd az év augusztusában az alakulat megszűnt. Élt 42 évet.
Balra: kantin, gyengélkedő. Jobbra: Legénységi épület, ezzel szemben volt az alakulótér.
Valahol szemben ott a sűrűben a P-13 dombja.
PRV-11 magasságmérő dombja.
Szemben annak fedezéke. A terv szerint egy kábelen leengedve tudták volna a műholdak elől elrejteni.
Innen látni a domb milyen magas volt. kellett is mivel nagy volt az úgynevezett fedezőszög. A fedezőszöget a felderítési tartományban, a rádiólokátor közvetlen környezetében elhelyezkedő tereptárgyak idézik elő. Ez nehezíti meg a kismagasságú légicél felderítését.
Ezt utólag falazták be.
A PRV-11 aggregátor fedezéke.
Balra a PRV-16 aggregátor fedezéke, szemben a régi HÁP.
A régi HÁP bejárata.
Itt meg az újabb. Mivel 1969-ben rendszeresítették a VP-02 U automatizált komplexumot, így feltételezhetően akkor készült el.
Itt volt a VP-02 U aggregátorai és műszerkocsijai.
Gépjármű telephely már benőve.
P-35/37 dombja és műszerkocsi fedezékei.
Kilátás a dombról.
A PRV-16 dombján
A PRV-11 dombja és fedezéke.
Lengyel Zsolt gyűjteményéből a következő fotók. P-13 lokátor.
És a HÁP
PRV-17
Kiss Attila fotója 1963-ból.
A bejegyzés trackback címe: